Menu

3 tipy pro spokojené bydlení v dřevostavbě

Vše je o přípravě a předvídání, co je potřeba mít na paměti včas na rozdíl od běžné zděné stavby.

Výdřevy na správných místech – výdřeva je odborný výraz pro lokální zesílení stěny v místech, kde je třeba něco zavěsit nebo jinak zvýšit odolnost stěny např. u panelu dřevostavby nebo u SDK stěn. Zesílení stěny se provádí směrem dovnitř stěny a není tak viditelné u dokončené stavby. 
Skladba stěny dřevostavby směrem do interiéru většinou končí sádrokartonovou deskou, pod kterou je umístěna deska z OSB nebo Fermacellu. U nosné funkce můžeme zapomenout na SDK desku, takže zbývá jedna nosná vrstva, která však mívá tloušťku 10-12 mm. Unese tedy asi středně velký obraz. V domě však často míváme potřeby na zavěšení těžších věcí. Typické je zavěšení horních skříněk u kuchyňské linky, pak také často dochází k zavěšení televize nebo trezoru na stěnu nebo využití tzv. zavěšeného nábytku – skříněk, které nemají nohy ani sokl, snadno se pod nimi uklízí a po estetické stránce tvoří vzdušnější interiér. Znalost finálního rozmístění a provedení nábytku u staveb ze dřeva by měl být nutností před započetím stavby domu a výkres s umístěním výdřev si dobře uschovejte.

Do detailu promyšlená elektroinstalace – umístění každé zásuvky, vypínače nebo svítidla má svůj smysl, který se objeví až s vazbou na interiér. Oproti zděné stavbě, kdy je v průběhu výstavby dostatek času si vše promyslet, u dřevěných staveb musí být veškeré rozmístění často definované před zahájením výroby takového domu. Je více než důležité být na tuto okolnost připraven a výrobci definovat přesně své potřeby, jinak do domu aplikuje unifikované řešení. Přichází tedy buď přizpůsobení a ohýbání svých potřeb nebo dodatečné změny. Ty s sebou však nesou zásah do konstrukce stěny a ne vždy je možné jej provést bez následků na estetickém zapravení nebo výměnou porušených částí stěny.

Úložné prostory – půdorys domu a jednotlivých místností u většiny typových domů nepočítá s rozložením úložných prostor, které každý nezbytně potřebujeme. Údaj o podlahové ploše místnosti není zárukou dostatku prostoru pro uložení věcí a šatů. Největší vliv na efektivní využití podlahové plochy má umístění dveří do místnosti, až druhořadý vliv má sama stěna s vazbou na okno. Až velmi často je zejména v typových projektech vidět nepromyšlené rozmístění interiérových dveří, na které se projektant díval z pohledu chodby a nikoliv z pokoje, ve kterém se žije. Tím dochází k neefektivně využitému prostoru uvnitř pokoje, který následně nelze řešit jinak než zmenšením a posunutím skříně, kterému se dalo předejít pouhým posunutím dveří před započetím stavby.
Pamatujte, že pro běžnou šatní skříň budete potřebovat hloubku min. 65 cm, u skříně s posuvnými dveřmi raději 70 cm. Když by skříň měla být kolmá na stěnu s oknem, pak by od kraje okna po konec stěny mělo být raději 80 cm, aby byl prostor pro umístění stínícího prvku (závěsu, rolety,…) s dostatečným přesahem od okna.

K cestě za spokojeným životem v novém domě je určitě dobré mít promyšlenou celou řadu věcí, které nemusejí být na první pohled zřejmé. Při řešení nového domu jsou prvořadé starosti se stěhováním nebo změnou lokality a sousedů, případně financováním výstavby, které však časem odezní. Spokojený život na dlouhou dobu vám zaručí chytré a promyšlené bydlení, proto jej nepodceňte a věnujte mu dostatek času nebo se obraťte na odborníky se zaměřením na interiérový design, kteří spolu s vámi vyřeší nový dům do detailu. 

Autor článku: Ing. Martin Hradec

Sdílejte tento článek