Menu

Barvy v interiéru - díl III: Volba barev pro jednotlivé místnosti

Chodba a schodiště

Tento prostor by měl vytvářet dobrý přechod z venku do obytných prostor a současně připravit na celkovou atmosféru bytu. Ideální jsou zde barvy, které působí příjemně a přátelsky, ale nemusí povzbuzovat k delšímu prodlévání. Vhodnými barvami můžeme navíc upozornit na případná nebezpečí, jako jsou schody nebo prahy (nejlépe červenou a žlutou barvou. Tyto barvy jsou základním barvami, které vytvářejí přátelské a povzbudivé ovzduší, zvláště tehdy, použijeme-li tmavší odstíny).

Ložnice

Zde by byla ideální barva vyvolávající pocit klidu i povzbuzení. Tento požadavek nejlépe splňuje kombinace modré a červené barvy. Modrá zpravidla způsobuje pokles krevního tlaku, uklidňuje tělo i ducha. O povzbuzení nebo příjemné pocity se stará doplňková červená. Ta v intenzivních odstínech aktivizuje, bude proto lepší, použijeme -li jemnější varianty (meruňková nebo červenohnědá, ideální v kombinaci s modří, která nevyvolává chladný pocit). Zelená barva oslabuje naši citlivost vůči hluku, působí tedy dobře v ložnici, která je umístěna na hlučnějším místě.

Jídelna

Optimální jsou pro tuto místnost povzbudivé barvy, především ve žluté. Ta stimuluje náš žaludek, podporuje komunikaci a odráží zpět do místnosti příjemné světlo. Zařídit jídelnu ve studených barvách se příliš nedoporučuje - ostré kontrasty a jas budou sotva zvát k delšímu příjemnému posezení.

Dětský pokoj

Zde je uvážlivá volba barev velice důležitá, jelikož má plnit několik úkolů:
- odpovídat duchovním potřebám dětí
- tlumit dráždivost
- povzbuzovat vývoj, podporovat kreativitu a schopnost učení

  • zhruba do devíti let věku bývá nejoblíbenější barvou červená (u holčiček růžová nebo purpurová)
  • mezi devátým a jedenáctým rokem se často objevuje záliba v oranžové, žluté nebo zelené
  • zhruba od dvanáctého roku dávají děti přednost modré (dítě se vyvíjí směrem k abstrakci)

Barevné ladění dětského pokoje by mělo být jasné, převažovat by měly přívětivé barvy, abychom dítě nedráždili a neodváděli jeho pozornost. Doporučujeme proto velké plochy stěn a podlah pokrýt světlými odstíny, menší plochy (záclony, polštáře, povlečení na posteli) by naopak mohli být v sytějších barevných odstínech. Nábytek by měl být neutrální, nejlépe z přírodního dřeva. Důvodem je to, že hračky a školní potřeby bývají většinou velice pestré a na ostře barevném podkladě by tak mohli vzniknout disharmonie, které by mohli dítě znervózňovat. Zvolíme-li správné barvy dětského pokoje, můžeme vhodně působit na určité povahové rysy dítěte (viz Volba barev - osobnostní typy).

Pracovna

Zde v první řadě záleží na tom, jaké nároky na nás práce klade, vyžaduje-li soustředění, či naopak povzbuzení a stimulaci. Chladnější, věcné nebo neutrální odstíny barev nám napomáhají lépe se soustředit, veselejší odstíny naopak vytvářejí atmosféru podporující tvůrčí činnost (například v hudbě). Zvlášť dobře se hodí k práci vysloveně ženského charakteru v oblasti módy nebo kosmetiky.

Kuchyně a koupelna

Pokud chcete z ryze funkčních prostorů, ve kterých věci jen vyřizujete, vytvořit příjemnou obytnou kuchyni a koupelnu, kde rádi pobýváte, doporučujeme použít svěží chladné barvy, které na podkladě modré vytvoří v kuchyni prostředí, ve kterém budete rádi připravovat a uchovávat potraviny. Koupelna v teplejších barvách působí kosmeticky, zatímco v chladnějších odstínech spíše mužsky nebo zdůrazňuje hygieničnost prostředí.

Kombinace dosavadních neoblíbených barev s novými

Příklad č.1:

Máte v koupelně vanu a záchod v čistě bílé barvě, kachlíky ve studených barvách a k tomu chromované armatury. Vy si přejete mít příjemnou koupelnu v teplých tónech. Větší plochy (strop, stěny) upravte podle vyrovnávacího principu - zvolte z teplé palety barev ty nejchladnější odstíny. Ty se na jedné straně přizpůsobí stávajícím chladnějším barvám a na druhé straně je nyní můžete kombinovat s teplými tóny barev (například doplňky jako ručníky, předložky, mycí potřeby a rostliny).

Příklad č.2:

Dveře, okenní rámy a vestavěný nábytek je ze dřeva ve výrazně načervenalé barvě. Vy inklinujete spíše k chladným, přísným barvám. Nejlepším řešením je nalakovat všechno dosavadní i zamýšlené v barvách, jaké chcete. Pokud to není možné, budete muset existující doplnit podobným. Stropy a stěny nebudete natírat čistě bílou, ale zvolíte z palety chladných barev tu, která nejlépe ladí se základním barevným odstínem dřeva (písková nebo lehce načervenalá šedobéžová). Můžete použít také decentní odstíny s chladným modročerveným podkladem, jako je světle šedá s červenomodrým nádechem. Jestliže nám to prostor dovoluje, můžeme z chladnějších barev použít i ty v relativně teplejších odstínech (červená nebo žlutá). Ty přehluší barvu dřeva a nejlépe vyřeší celý problém.

Sdílejte tento článek