Menu

Obytné místnosti - díl I: Koupelna

V posledních letech se změnilo i pojetí této specifické místnosti. Z čistě funkční záležitosti můžeme vytvořit místo relaxace a odpočinku. V takové koupelně nestrávíme nezbytně nutnou dobu k vykonání osobní hygieny, ale můžeme zde najít místo oproštěné od každodenních starostí a stresu.

V řešení koupelen se projevuje mnoho trendů ať už řešením funkčních prvků, tak zejména ve vizuálním pojetí či řešení dispozice. Pokud to daný prostor umožňuje, současný trend řeší koupenu na co největším možném půdoryse.

Atmosféru koupelny bezesporu ovlivňuje barevné složení, jednotlivé zařizovací prvky i výběr textilu. Krom široké škály obkladových kachlic a protiskluzové dlažby se používají i atypické materiály pro tento prostor jako je dřevo či kámen.

Velikost půdorysu koupeny ovlivňuje složení jednotlivých funkčních prvků. Bývá pravidlem, že do malých koupelen, vzhledem k prostorovým možnostem, se instaluje sprchový kout, který však může být proveden v luxusní verzi propojující funkci hygienickou s relaxační.Větší dispozice umožňuje instalovat do prostoru vanu, v ideálním případě vanu i sprchový kout.

Dobře řešená koupelna má vhodně vybrané a instalované umyvadlo, v poslední době se objevuje řešení dvou umyvadel, velké zrcadlo dobře zkombinované s osvětlením, dostatečný prostor pro umístění hygienických potřeb, kvalitní odvětrání, protiskluzovou dlažbu, v ideálním případě kombinovanou s podlahovým topením, otopný žebřík a vhodně zvolenou výšku jednotlivých funkčních prvků.

Sdílejte tento článek