Menu

Obytné místnosti - díl III: Obývací pokoj

Současný trend prosazuje obývací pokoje vzdušné a to bez ohledu na jeho konkrétní stylové řešení. Takové, ve kterých se můžeme zhluboka nadechnout a volně se pohybovat. Dávno pryč jsou zastavěné plochy naddimenzovanými obývacími stěnami a sedacími soupravami. Nábytku se volí spíše méně než více, tak aby každý kus byl účelně využit nebo dotvářel jedinečnost interiéru jako zajímavý doplněk či detail.

Obývací pokoj by měl být přizpůsoben počtu osob v domácnosti tak, aby i když se rodina sejde v plném počtu, všichni měli své pohodlí.

Vhodně by měla být zvolena sedací souprava, jež je zásadním prvkem obývacího pokoje. Výhodné jsou variabilní prvky, které je možno přizpůsobit momentální situaci. Obecně platí, čím menší interiér resp. obývací pokoj, tím racionálněji musí být zvolena sedací souprava, která mnohdy slouží jako rozkládací postel pro návštěvy, úložný prostor apod.

Obývací pokoj by měl být především uzpůsoben potřebám jeho obyvatel. Někdo preferuje propojení sedací soupravy do zóny s krbem, televize je jen doplňkem. Jiný považuje televizi a sedací soupravu za ústřední body místnosti. V takovém případě je nutnost uzpůsobit prostor tak, aby sloužil nejlépe tomuto účelu. Čím větší plocha obrazovky, tím větší je nutná vzdálenost od sedací soupravy.

Obývací pokoj prezentuje vkus majitelů. Touto místností projde většina návštěv, je to místo setkání, odpočinku a relaxace. Prioritou tedy je útulnost tohoto prostoru, vhodně zvolený nábytek, barevné ladění a v neposlední řadě vhodně zvolené doplňky, detaily, designérské solitéry, velkoplošné fotografie, květiny či umělecká díla, která podtrhují jedinečnost a individualitu daného interiéru.

 

Sdílejte tento článek