Menu

Obytné místnosti - díl IV: Dětský pokoj

Prvním kritériem při zařizování dětského pokoje je věk a počet jeho uživatel. Jiné potřeby má dítě předškolního věku, jiné zase teenager.

Do dětského pokoje patří barvy. Nemělo by se to s nimi však přehánět a měly by být zvoleny v souladu s vkusem dítěte. Obecně se doporučují odstíny teplé žluté, světle modré či zelené. Pro dětský pokoj je vhodná kombinace barev a přírodních materiálů.

Základním prvkem pokoje je postel či postele, které zaberou podstatnou plochu. Čím více dítě dorůstá do věku teenagera, tím více postel využívá jako multifunkční prostor. V každém případě by měly být dodrženy rozměrové standardy postelí určené pro jednotlivé věkové skupiny. Kvůli omezeným prostorovým možnostem se kombinují postele do tvaru L, v různých úrovních, kdy je prostor pod postelí využit jako úložný, nebo se postel řeší jako zvýšené patro a uvolněný prostor pod konstrukcí slouží jako „lounge“, mini pracovna či skrýš a to dle věku dětí.

Do dětského pokoje je vhodný variabilní nábytek. V široké nabídce jsou sestavy variabilních skříněk, stolků a dalších kusů nábytku, které je možno různě kombinovat.

Vhodnou podlahovou krytinou je dřevo či korek kombinovaný s kusovými koberci. Příjemnou atmosféru dotváří velké polštáře a závěsy. Naopak zbytečné je přeplnit prostor dekoracemi, které nemají v pokoji konkrétní účel a to zejména u menších dětí.

Dětský pokoj se mění s jeho rostoucími obyvateli. Zásadním zlomem bývá zahájení školní docházky, kdy se důležitou součástí stává pracovní stůl s vhodným osvětlením. Pokoj nabírá velkých změn, dorostou-li jeho obyvatelé do pubertálního věku, kdy se většinou interiér přemění v prezentaci osobního vkusu a životního postoje.

 

Sdílejte tento článek