Menu

Obytné místnosti - díl V: Ložnice

Nejdůležitějším kritériem převyšující všechny estetické projevy, je útulnost pokoje, který nám navodí příjemnou atmosféru spánku i vkročení do nového dne.

Alfou i omegou tohoto pokoje je správný výběr postele. Každá postel je složena z rámu, roštu a matrace. V převážné většině se používají dřevěné rámy. V luxusním provedení například kožené. Rám by krom estetických požadavků měl splňovat především ty funkční. Tak aby postel byla stabilní, nevrzala. Obecně se doporučuje rám s nohami, tak aby matrace mohly odvětrávat. Rám i matrace by měly být zvoleny s ohledem na tělesnou váhu a konstrukci a to i v případě manželských postelí.

Ložnice je v ideálním případě propojena s koupelnou a šatnou. Součástí ložnic bývá vestavěná skříň, vhodně kombinovaná se zrcadlem. Na výběr jsou typy s klasickým otevíraním či posuvným, který je vhodný, nemáme-li k dispozici velký prostor. Do ložnice také patří noční stolek s vhodně zvolenou lampou.

Do ložnic se používá jak tlumenější světlo, tak barvy. Příliš agresivní barvy mohou klid a pohodu pokoje narušit. Atmosféru ložnice dokresluje ložní prádlo, paravány, kusové koberce a vhodně zvolené zastínění oken. Záleží na vašem vkusu a potřebách, zvolíte-li žaluzie či klasické textilní závěsy.

 

 

Sdílejte tento článek