Menu

Obytné místnosti - díl VII: Krbová kamna v obytné místnosti

Pokud chceme krb pouze jako dekorační prvek interiéru, zajímavý bytový doplněk, pořídíme si krb otevřený. Ten má ale více nedostatků, než výhod: nebezpečné vylétávání oharků, pracný úklid všudypřítomného prachu z popela, nelibý pach kouře, neefektivnost vyhřívání místnosti.

Vzduch ohřívaný v prostoru mezi povrchem vložky a obezdívkou krbu má přirozenou tendenci stoupat vzhůru. Tohoto konvečního proudění na základě samotíže využívá tzv. nenucený oběh. Stačí na výdechové mřížky v horní části krbového tělesa připojit flexibilní hadice a dopravit tak teplý vzduch do místnosti přímo nad krbem a do té, která je situována za zadní stěnou krbu. Na opačném konci rozvodu jsou rovněž osazeny uzavíratelné mřížkové výdechy; snadno tak lze zvolit, kterou místnost momentálně vytápět a kterou ne. Celý tento topný systém vyžaduje značné náklady na údržbu, topní je nepohodlné (musí se přikládat), a také přísun paliva ke krbu nemusí být bez obtíží, zejména nenachází-li se krb zrovna v přízemí.

Další možností jsou krby plynové a elektrické. Využití plynu jako paliva poskytuje možnost velmi přesné regulace. Díky zabudované elektronice lze, na rozdíl od klasických krbů, snadno nastavit požadovanou teplotu v místnosti. Svou nenáročností na obsluhu je velmi vhodný i do kanceláří. K ovládání lze použít i dálkový ovladač. Plynový plamen prohořívá mezi poleny ze speciální keramické hmoty a vytváří dokonalou iluzi dřevěného ohniště. Módou je nahrazovat keramická polena žulovými oblázky a vytvářet tzv. oblázkové krby. Plynový krb, který má výraznou sálavou složku, vytopí až 180 metrů krychlových a finančně není jeho provoz náročný. Další výhodou plynových krbů je i to, že elegantně vypadající výrobek si k instalaci žádá pouze vyvložkování komína. Odpadá nutnost shánění, skladování a přípravy dřeva, vynášení popela a s tím spojená prašnost. Zatopit v plynovém krbu zvládne piezoelektrické zapalování.

elektrických krbů a kamen se lidé zaměřují na design, až pak teprve na výkon. Máme možnost vybírat si a kombinovat spoustu variant různých rámečků, předních částí, mramorů i říms a sestavit si krb podle svých představ. Elektrické krby nabízejí možnost regulace osvětlení ohně uvnitř, šetří energii a automaticky udržují stálou teplotu díky vespodu ukrytému větráku ovládanému termostatem. Je to jednoduché, elegantní krbové topení s luminiscenčním efektem krbového ohně, bez nutnosti odvodu spalin do komína. Bytoví architekti doporučují umístit elektrický krb do rohu místnosti. Tam se totiž může snadno skrýt elektrický kabel včetně zásuvky, který by prozradil, že nejde o pravý krb.

Sdílejte tento článek