Menu

Salone Internazionale del Mobile 2010

Rádi bychom se v souvislosti s Itálií zmínili o „slunném jihu“,počasí nám však již tradičně nepřálo a neslo se v lehce uslzeném duchu. Jelikož jsme osoby kreativní, použitím pouhé jedné igelitky jsme invenčně vytvořili oděv do deště, jak ostatně dokládá reportážní fotografie, takže ani nepřízeň počasí nás nemohla zaskočit.

Radek, který si naprosto plynně umí objednat „caffé lungo“ a ze slovníku našprtal jednu frázi ostřejšího významu v italštině, byl zvolen jako jazykově nejdisponovanější za mluvčího výpravy. Martin projevil své manažerské dovednosti při organizování zácpy na lávce pro pěší a použitím pouhého „no no no no!“ sjednal nápravu.

„Tváří“ zájezdu se jednoznačně stal Honza, který je snad na každé z 3 000 pořízených dokumentačních fotografií, aniž by o to snad autoři usilovali. Lenka při plnění večerních volnočasových povinností vyhrála jako naprostý začátečník v pokeru 200 Kč, na což je patřičně hrdá. Ondra, externí „účastník zájezdu“, vyrazil do Milána separátně a naprosto nešťastně zvolil letecký způsob dopravy. Nebýt nasazení přátel, spílal by islandské sopce na letišti v Miláně ještě v těchto chvílích.

První den jsme tradičně absolvovali prohlídku nových trendů v interiérovém designu na výstavišti Fiera Miláno, kde se prezentují světově proslulé značky a výrobci. Expozice bývají velmi efektní, detaily propracované, kování dokonalé a inovativní. Zásadní inspirací je však Salone Satelite, expozice mladých designérů do 26 let a designérských škol, který jsme absolvovali druhý den.

Pohlazení po duši kreativce pak bývá návštěva Zony Tortony, kde se na velmi inspirativně pojatých showroomech prezentují designérská studia, firmy s experimentálnějším pojetím designu i začínající jednotlivci. Vystavené exponáty jsou velmi inovativní, vtipné, leckdy provedeny jako makety či prezentovány jako vize. Tak jako v módě i zde platí, že tyto alternativnější proudy se s určitou časovou prodlevou promítnou i do nabídky komerčních firem.

Co se samotných trendů týče, minimalistický „italský styl“ je nenávratně pryč. V nábytku se objevují organické tvary, variace připomínající náš český kubismus, asymetrie, multifunkční pojetí nábytku i prostor. Loňské Miláno oděné do všech odstínů lila nahradily přírodní barvy. Pastelové tóny téměř vymizely. Žhavým trendem zůstává bílá barva v kombinaci se světlým dřevodekorem.

Povrchové lamino materiály imitující dřevo nahrazují dekory s povrchy kovů, kamene, látek apod. Největším hitem ve strukturách dřeva je dub a použití masivu. Masivní dřevěné desky s hrubým opracováním se objevují jako desky stolové, barové pulty či jako obklady van. Celkově se v design nesl v duchu návratu k přírodě, ať už barevným laděním či použitím recyklovaných materiálů zpracovaných novými technologiemi. „Eko“ přístup je jednoznačně „trendy“.

Naše skupina mimo soutěž vyhlásila jako hit sezóny nábytek s pojícím prvkem „vše opřeno o zeď“. Takže pokud se ve finanční krizi ve Vaší peněžence nenachází dostatečný obnos peněz na zakoupení nějakého „designového kousku“, stačí uříznout dvě nohy u stolu i u židle, jednu nohu se zbývajících dvou nejlépe zkrátit a společně se zrcadlem opřít o zeď. Tímto rozhodně nic nezkazíte a vytvoříte interiérový prvek v duchu nejžhavějších trendů italského designu.

Ondra nám dnes v práci slíbil, že se příští rok vyhne zbytečnému experimentování s řešením dopravy do Milána po vlastní ose a s vděkem se přidá k naší sehrané skupině. S tímto příslibem se těšíme na příští výpravu objevující nové horizonty interiérového designu.

Více fotografií si můžete prohlédnout na naší Facebook stránce

Sdílejte tento článek