Menu

Salone Internazionale del Mobile 2011

Letošní 50. ročník se v Miláně konal od 12. do 17. dubna 2011 a podobně jako při loňském ročníkunás toto město přivítalo zamračeným a deštivým počasím, které však trvalo jen krátce. Přinášíme vám postřehy naši interiérových architektů a designerů a z veletrhu Salone Internazionale del Mobile 2011.

Aktuální trendy interiérového designu

Na veletrhu bylo možné sledovat hned několik zásadních trendů v designu nábytku a celkovém pojetí interiérového designu. Barevnost nábytku se odklání od zažitých dekorů dřeva a přírodních materiálu. Naopak se do popředí dostávají barevné plochy zejména v odstínech šedé, hnědé a bílé a to nejen na korpusech. Ve větší míře se prosazují i na předních plochách, kde jsou případnědoplněny o výraznější barvu jako akcent. Nejčastěji se jedná o zelenou či žlutou barvu.

Subtilní nábytek a kombinace materiálů

U interiérových materiálů dochází ke "ztenčování". Na veletrhu se objevovaly korpusy nábytku o tloušťce pouhých 12 mm či 10 mm a nebyly výjimkou i tloušťky pod jeden centimetr. Trend co nejtenčího nábytku jde ruku s rukou s kombinacemi kovových a klasických materiálů. U nábytkových stěn dochází k prolínání těchto materiálů, případně je nábytek vyroben z lakovaného plechu celý. U těchto kombinací materiálů je pak barva kovových částí lakována do stejné barvy jako nábytek.

Čelní plochy a čalounění

Na čelních plochách nábytku můžeme vidět také strukturované povrchy, působící kontrastně vůči hladkým a často lesklým korpusům. Materiálem uplatněným na těchto plochách se stává ve větší míře látkové čalounění.

Úchytky u dvířek

Úchytky se po minulém ročníku znovu objevují. Dochází tak k mírnému opuštění od tzv. push systému, který se používá na dvířkách či zásuvkách. Jeho hlavním smyslem bylo zachování pohledově čistých předních ploch nábytku. Letos naopak úchytky zdobí komody a skříně již svým provedením. Často jsou lakovány do stejných odstínů jako hlavní nábytkové plochy nebo dodržují barevný kontrast. Úchytky v provedení chrom či eloxovaný hliník se pak objevují už jen zřídka.

Mladí designéři

Součástí veletrhu byla také část věnovaná mladým designérům z celého světa, kde prezentují své práce a názory na design nábytku a interiéru. V samotném Milánu, zejména ve vyhlášené části Zona Tortona, jsou potom prezentovány také různé pohledy na design. Mladí designéři zde předváděli své neotřelé nápady. Některé z nich své místo jistě najdou, jiné vyvolávají lehký úsměv.

 

Zdroj: Keepline.cz

Sdílejte tento článek